Снимка: Facebook

Иво Тодоров е Програмен директор на БНР от юли 2013 г. Преди това е бил водещ на сутрешния блок на програма "Христо Ботев", работил е като продуцент и главен редактор на популярни радио и телевизионни програми. Бил е главен редактор на сп. "Мениджър".  Завършил е Българска филология в Софийския универститет "Св. Климент Охридски", както и специалностите Журналистика и Теория и история на дипломацията. Член е на Съюза на българските журналисти и на Съюза на българските  писатели. Има издадени седем книги.

Dnes.bg потърси Иво Тодоров за коментар около кризата и протестите в радиото.

Още по темата

"Няколко седмици след началото на кризата в БНР запазих публично мълчание, защото за мен като програмен директор най-важната цел в полза на обществения интерес е да бъде запазено качеството на програмите и да не пострада доверието към медията. През последната седмица обаче се породи интерес към моята позиция – от колеги, от журналисти от други медии, включително и от членове на регулаторния орган – Съвета за електронни медии. Затова Ви благодаря, че имам възможността да внеса яснота и вече публично да отговоря на възникналите въпроси за това какво е моето отношение към кризата в радиото.

Според структурата на БНР и според основните нормативни документи функциите на Програмния директор са консултативни и координиращи. Програмният директор може да дава предложения за развитието на всяка една отделна програма, да координира работата на програмите по общи теми, да стимулира междупрограмното сътрудничество. Функции, които благодарение на екипа на Програмна дирекция бяха развити и утвърдени през последните две години.

С моите колеги се гордеем със свършеното през това време. А то беше в посока на развитие както на традиционните аудио формати, така и на новаторски мултимедийни проекти. Всички заедно затвърдихме положителния образ на медията и запазихме атмосфера на доверие сред нашите слушатели. А вече и зрители. В рамките на дейността на Програмния съвет, който ръководя, съм работил за спазването на професионалните и етични стандарти, реагирал съм своевременно на различни казуси, породени в хода на работата на медията. И всичко това - с мисъл за доброто име на БНР в обществото.

Кризата в радиото беше провокирана от решение на УС за 10%-но съкращаване на разходите за издръжка на персонала в изпълнение на разпореждане на Закона за държавния бюджет. В този смисъл целият интерес към моето участие в ръководството на БНР се свежда до това: Разпределя ли Програмният директор средствата за хонорари и извънтрудови правоотношения в програмите на БНР?

Отговорът на този въпрос е еднозначен и ясен: Средствата във всички програми на радиото се разпределят от директорите на съответните програми. Програмният директор по никакъв начин не се намесва във вътрешнопрограмни финансови въпроси, нито в съдържанието или в оперативното ръководство на програмите на БНР.

Всичките ми действия досега са били в полза на обществения интерес, да не пострада съдържанието на програмите и да не изгубим слушателското доверие, изградено с упоритата работа на колегите цели осем десетилетия", заключава Иво Тодоров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase